Víziközlekedési előírások
A víziközlekedést meghatározó jogszabályok
- A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény,
- A víziközlekedés rendjéről szóló 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet
Alapfogalmak
Csónak: az emberi erővel hajtott - hajónak, kompnak, vízi sporteszköznek nem
minősülő - vízijármű, amelynek testhossza nem haladja meg a kishajóra
megállapított mértéket. Csónak továbbá az a szélerővel vagy gépi
berendezéssel hajtott - hajónak, kompnak, vízi sporteszköznek nem minősülő -
vízijármű is, amelynek hossza a 6,2 métert, névleges vitorlafelülete a 10 m2-t,
illetőleg motorteljesítménye a 4 kW-t nem éri el. Nem minősül csónaknak az
építése, berendezése és felszerelése alapján elsődlegesen nem hajózási
tevékenység folytatására alkalmas - külön jogszabályban meghatározott -
úszóeszköz;
Vízi sporteszköz: vízen való közlekedésre alkalmas, rendeltetésszerű használata
esetén úszóképes és kormányozható, kedvtelési rendeltetésű, hajónak,
kompnak, csónaknak nem minősülő vízijármű
Motoros vízi sporteszköz - olyan kishajó, amely saját gépi hajtással rendelkezik,
alkalmas egy vagy több személlyel közlekedni és vízen siklásra, sportolásra
szolgál (pl. waterbob, waterscooter, jetbike, jetski stb.).
Vitorlás vízi sporteszköz - a legalább 3 m2 névleges vitorlafelületű vízi
sporteszköz;
Csónak kötelező felszerelése
- mentőmellény, a csónakban tartózkodó kiskorúak és úszni nem tudó felnőttek együttes számának megfelelően, de legalább 1 db,a csónakban tartózkodó személyek számának és a csónak hajtásának megfelelő evező, de legalább 1 db,
- 8A, 34B oltásteljesítménnyel rendelkező tűzoltó készülék, amennyiben a csónakban tűz- és robbanásveszélyes anyagot szállítanak,
- kézi fehér fényű jelzőlámpa, tartalék izzóval és elemmel,
- a csónak üzemben tartójának nevét és lakcímét (telephelyét) tartalmazó tábla, amelyet a csónaktesten jól látható helyen, tartósan rögzítve kell elhelyezni,
- legalább 1 liter űrmértékű kézi vízmerő eszköz (szapoly),
- kikötésre alkalmas, minimálisan 10 méter hosszúságú és megfelelő állapotú lánc vagy kötél,
- a csónak tömegének legalább 5%-ával egyenlő tömegű horgony
A kajakok, kenuk, kilbótok, szkiffek, dublók, triplettek, továbbá a 2,5 m-nél kisebb testhosszúságú csónak esetében az alábbi eltéréssel kell alkalmazni:
- a) mentőmellény - a csónakban
tartózkodó személyek számának
megfelelően,
- b) evező - a csónak hajtásának
megfelelően, de legalább 1 db,
- c) legalább 1 liter űrméretű vízmerő
eszköz vagy szivacs - 1 db,
d) kikötésre alkalmas, megfelelő
állapotú kötél vagy lánc - 5 fm,
- e) a csónak üzemben tartójának nevét
és lakcímét (telephelyét) tartalmazó, a
csónaktesten jól látható helyen,
tartósan rögzített tábla,
- f) fehér kézi villamos jelzőlámpa
tartalék izzóval és tartalék elemmel 1
db.
Kötelező gondosság
A hajó vezetőjének a Szabályzat külön rendelkezése hiányában is meg kell tenniük a kötelező gondosságból és a bevált szakmai gyakorlatból fakadó valamennyi óvó intézkedést, hogy elkerülje különösen:
- az emberéletet fenyegető veszélyt,
- a hajókban vagy úszóanyagok kötelékeiben, partban és a hajóútban vagy annak közvetlen közelében levő bármilyen műtárgyban, illetve berendezésben okozott kárt,
- a hajózási akadályok előidézését;
- lehetőség szerint a környezet szennyezését.
A vízijármű vezetője
A víziút korlátozása
- A vízi út korlátozott jellemzői következtében szükséges időszakra az átmeneti közlekedési rendet, továbbá az egyes vízterületek közlekedési rendjének a Szabályzatban nem érintett részletes helyi szabályait hajósoknak szóló hirdetményben a hajózási hatóság állapítja meg.
- Vízi rendezvény a rendezvény helye szerint illetékes vízi rendészeti rendőrkapitányság, a vízi rendészeti szervek illetékességi területén kívül eső folyókon, tavakon és egyéb szabad vizeken a rendezvény helye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányság engedélyével tartható.
- Vízi úton a rendezvény - a hajózási hatóság eltérő rendelkezése hiányában - hajósoknak szóló hirdetménnyel vagy tájékoztatóval való meghirdetése nélkül nem tartható meg.
Csónak közlekedése
- Csónakkal, vízi sporteszközzel és kishajóval a parttól vagy kikötőhelyről elindulni és menetirányt változtatni akkor szabad, ha az a vízi közlekedés más résztvevőit nem zavarja és vízben tartózkodó személyt nem veszélyeztet.
- A csónak vagy vízi sporteszköz más hajóval történő találkozásakor azoknak a kishajóra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
- Ha csónakok vagy vízi sporteszközök vagy kishajók egymás útvonalát keresztezik, a jobbról érkezőnek van elsőbbsége.
- A gépi erővel vagy evezővel hajtott csónak és kishajó találkozáskor és keresztezéskor köteles a vitorlával haladó csónak, vízi sporteszköz és kishajó útjából kitérni.
- A gépi erővel hajtott csónak és kishajó találkozáskor és keresztezéskor köteles kitérni az evezővel hajtott csónak, vízi sporteszköz és kishajó útjából és - feltéve, hogy a víz szélessége és mélysége ezt lehetővé teszi - legalább 30 m távolságot tartani attól.
- Kisgéphajók és motoros vízi sporteszközök találkozásukkor jobbra kell tartaniuk és bal oldaluk felől kell egymást elkerülniük.
- A vitorlás csónak és vízi sporteszköz a találkozási és keresztezési szabályok alkalmazásában vitorlás kishajónak minősül.
- 8. Csónakkal, valamint kishajóval és vízi sporteszközzel a menetben levő
a) nagyhajó útvonalát 500 m-en,
b) gyorsjáratú nagyhajó útvonalát 1000 m-en belül keresztezni, és
c) az ilyen hajókat hátulról 60 m-nél, továbbá oldalról - feltéve, hogy a vízi út méretei ezt lehetővé teszik - 30 m-nél kisebb távolságra megközelíteni tilos.
Ahol a vízi út méretei nem teszik lehetővé a 30 m távolság tartását, ott a nagyhajó elhaladásáig a part mellé - a lehető legközelebb - kell húzódni.
Azt a hajót, amely indulási szándékát hangjellel jelezte, menetben levő hajónak kell tekinteni.
- Kikötött úszó létesítmény és a part közötti vízterületen, a kötelek, támdorongok, kikötői eszközök, a köteles komp kifeszített kötele alatt és közelében tartózkodni, illetve közlekedni tilos.
- Vízben tartózkodó személyt - a mentés esetét kivéve -
a) vitorlás és evezős csónakkal, valamint vízi sporteszközzel legalább 10 m,
b) motorcsónakkal, motoros vízi sporteszközzel és kisgéphajóval legkevesebb 30 m
távolságban úgy kell kikerülni, hogy az a vízi jármű és a közelebbi part vagy az őt kísérő vízi jármű között maradjon. A vízben tartózkodót a vízi jármű közeledésére - szükség esetén - kiáltással is figyelmeztetni kell és a vízi jármű sebességét olyan mértékre kell csökkenteni, hogy az ne okozzon hullámzást a vízben tartózkodó közelében.
- Ha az előírt megközelítési szabály betartása a vízterület méretei miatt nem lehetséges, akkor a vízben tartózkodó körüli 30 m sugarú kör területén legfeljebb 5 km/h sebességgel szabad elhaladni a vízben tartózkodó zavarása nélkül.
Biztonsági előírások
- A csónakból indulás előtt - és szükség esetén menetben is - el kell távolítani a stabilitását és úszóképességét befolyásoló mennyiségű vizet.
- Fürdés céljából a vízi járművet csak l a vezető engedélyével szabad elhagyni.
- A vízi járművet elhagyó fürdőzőt l mindaddig követni kell – mentésre l készenlétben -, amíg az nincs teljes l biztonságban.
- A menetben levő csónakban tartózkodóknak - a csóváló evezést (védlizés), illetve csáklyázást végző személy kivételével - tilos állni.
- A csónak vezetője a beszállás előtt köteles tisztázni, hogy a csónakban helyet foglaló személyek tudnak-e úszni és azok nyilatkozata, továbbá a Szabályzat rendelkezései alapján a mentőfelszerelés elhelyezéséről, továbbá alkalmazásra való készenlétéről köteles gondoskodni.
- A vízen levő (közlekedő vagy veszteglő) csónakban tartózkodó úszni nem tudó és kiskorú, valamint a vízi sporteszközön közlekedő minden személy köteles mentőmellényt viselni. A csónakban tartózkodók közül nyilatkozatot csak nagykorú személy tehet, kiskorú személy minden esetben köteles mentőmellényt viselni.
- A sportegyesület edzője, illetve az ifjúsági társadalmi szervezet csapatvezetője felel a felügyelete alatt csónakot vagy vízi sporteszközt vezető és képesítéssel nem rendelkező kiskorú sportoló közlekedésben tanúsított magatartásáért, továbbá a Szabályzatban előírtak megtartásáért.
- Csónak vagy vízi sporteszköz vezetését a Szabályzat egyéb rendelkezéseinek megtartásával csak partközelben, hajóúton kívül, kikötőben az üzemeltető által kijelölt részen, motoros vízi sporteszköz vezetését a hajózási hatóság által engedélyezett zárt vízi sportpályán szabad oktatni és gyakorolni.
|